Basın – 2018

/Basın – 2018
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011

Markalarımızdan Seçmeler

Fishing Strike

Balıkçılık yeteneklerini geliştirip, denizlerin hakimi olmaya hazır mısın? Dünyayı gez, çeşit çeşit balıkları akvaryuma ekle! Heyecan verici aksiyon ile gerçekten balık tutuyor gibi hissedeceksin!

İndirmek için tıkla

Lineage 2 Revolution

Dünyayı karanlıktan kurtarmanın vakti geldi! Karakterini seç, içindeki gücü herkese göster! MMORPG türündeki bu sürükleyici oyundan kendini alamayacaksın.

Google Play’den indir
Apple Store’dan indir

Star Wars™: Force Arena’da, tüm dünyadan oyunculara karşı gerçek zamanlı ve adrenalin yüklü savaşlarda ikonik Star Wars™ karakterlerinden oluşan güçlü takımlara önderlik edeceksin! Oyuncular, galaksiyi ele geçirmek için 60 Star Wars™ karakterini de içeren 80 kartın üzerinde bir koleksiyondan güçlü bir birlik kurmalılar.

Google Play’den indir
Apple Store’dan indir

Marvel Future Fight

MARVEL Evreni’nin kahraman ve kötü adamlarını topla, yepyeni bir Aksiyon / RPG deneyimini MARVEL FUTURE FIGHT ile yaşa!

Google Play’den indir
Apple Store’dan indir

Paramanya

Dünyanın en çok oynanan oyunu şimdi Türkiye’de! Hem de yüzde yüz Türkçe ve Türkiye’ye özel harita ve karakterlerle!

Google Play’den indir
Apple Store’dan indir

First Born

Krallığı eski ihtişamlı günlerine geri döndürmek ister misin? Stratejini hazırla, ordularını topla, sınırları genişlet! Dünyanın her yerinden oyuncularla savaş ve yenilmez ittifaklar kur.

Google Play’den indir
Apple Store’dan indir

Seven Knights

“Seven Knights” efsanesine katılın… Kahramanlık, macera ve yaratıklar ile iblislerle dolu nefes kesici bir RPG. Ladenberg toprakları, Yıkım Tanrısı’na kafa tutup barışı geri getirecek cesur savaşçılar bekliyor. Evan ve Karin ile birlikte savaşçıları bir araya toplayıp zaferi elde etmek sana düşüyor!

Google Play’den indir
Apple Store’dan indir

Joygame

Türkiye’nin en büyük dijital eğlence platformu Joygame, 30 milyondan fazla oyuncusuyla 2009 yılından bu yana dijital eğlence sektörüne hizmet vermeye devam ediyor. 50’den fazla yerel ve global ödülü ile dijital eğlenceyi ayağınıza kadar getiriyor.

www.joygame.com

Wolfteam

22 milyon oyuncusu ve 1.291.762 Klanı ile Türkiye’nin Lider MMOFPS Oyunu Wolfteam, %100 Türkçe içerik ve Joygame kalitesi ile oyun severleri bekliyor!

www.joygame.com/wolfteam

Goley

Joygame ve Netmarble Games işbirliği ile Türkiye’nin futbol tutkunları için geliştirilen Goley, ülkemizin ilk %100 Türkçe ve Türkçe Spiker destekli MMO futbol oyunu olma özelliğini taşıyor. Online futbol oyunu türünde ve tamamen ücretsiz olarak oynanabilen Goley, sanal ortamda maç yapma keyfini doyasıya yaşamak isteyenlerin ilk tercihi olmak için Joygame kalitesiyle sizlerle.

www.joygame.com/goley

BUFF

BUFF’ın ne olduğunu tanımlamak çok da zor olmasa gerek. Gerek oyuncu olun, gerek oyun yapımcısı ya da yayıncısı; oyun dünyası içerisindeyseniz hepimizin bildiği bir şey BUFF. Karakter ve/veya karakterlerinizi çeşitli açılardan güçlendirmek amacıyla kullanılan büyülerin hepsine BUFF diyebiliriz.

İşte BUFF, oyunların içerisinden çıkıp oyun dünyasına açılan yeni bir kapı. Bu kapı global yayın yapan ya da yapmayı hedefleyen bir yapımcıysanız, size çok daha fazla geniş kitlelere ulaşabilme imkanı sunuyor. Eğer yeni bir ödeme kanalı arıyorsanız, BUFF size tüm ödeme kanallarına ulaşabilme fırsatını sağlıyor. Birbirinden farklı oyun türü arayan oyuncuların buluşma noktası olan BUFF aslında sizi hedef kitlenizle buluşturuyor, onlarla aranızdaki bağlantıyı oluşturuyor.

Eğer sıradan bir oyuncuysanız ve fakat ne oynayacağınızı bilmiyorsanız, BUFFın dünyasında, nerede olursanız olun, daha hızlı indirme imkanı, daha fazla çeşit oyuna ulaşabilme veya hatta isterseniz nasıl bir oyun istediğinizi söyleyerek kendi önerilerini sunan sistemleriyle, yepyeni bir dünyaya açılmanızı sağlıyor.

Diyelim ki profesyonel bir oyuncusunuz ve oyun dünyasını yakından takip ediyorsunuz. Ancak hepimiz biliyoruz ki ihtiyacınız olan öyle herhangi bir oyun değil. İşte tam bu noktada BUFF size tam olarak istediğinizi sunuyor. Yüzlerce farklı yapımcıya ait, ister PC ister tarayıcı tabanlı veya isterseniz mobil oyunların hepsi artık BUFF’la elinizin altında.

BUFF oyun dünyanıza aradığınız gücü, yeteneği ve hızı kazandıran bir sistem. Üstelik BUFF sistemi üzerindeki oyunlardan herhangi birini indirmek için ayrıca bir sisteme ya da ara bir yazılıma ihtiyaç duymuyorsunuz. Tek bir seçimle yapmanız gereken istediğiniz oyuna tıklamak ve indirmeye başlamak.

Bizim önemsediğimiz oyunun oyuncuyla en doğru ve en hızlı şekilde buluşmasını sağlamak. O zaman vakit kaybetmeden tıklayın ve bu ayrıcalıklı dünyada yerinizi alın.

https://www.withbuff.com

Some of Our Brands

Fishing Strike

Are you ready to improve your fishing skills and be the king of the seas? Travel the world and add various fish to your aquarium! With the exciting action, you’ll feel like you are really fishing!

Download

Lineage 2 Revolution

It’s time to save the world! Select your character and show everyone the power in you! You will not get out of this gripping game in MMORPG type

Download on Google Play
Downlooad on Apple Store

 Star Wars: Force Arena

In Star Wars™: Force Arena you will lead a powerful team of iconic Star Wars™ characters, including new favorites from Rogue One™: A Star Wars™ Story, into real-time, adrenaline-fueled battles against other players from around the globe! Players must form a powerful squad from a roster of over 80 upgradable characters and units to emerge victorious in the quest for galactic dominance.

Download on Google Play
Download on Apple Store

Marvel Future Fight

Gather the heroes and villains of MARVEL Universe and experience a brand new Action/RPG with MARVEL FUTURE FIGHT!

Download on Google Play
Download on Apple Store

Travelling Millionaire

The world’s most played game is now in Turkey! It is also 100% Turkish and includes maps and characters exclusive to Turkey!

Download on Google Play
Download on Apple Store

Seven Knights

Join the legend that is “Seven Knights” … A breathtaking RPG filled with heroism, adventure, creatures and beasts. Ladenberg lands await brave warriors who will challenge the God of Destruction and bring back peace. It is now your job to bring together Evan and Karin with warriors and gain victory!

Download on Google Play
Download on Apple Store

First Born

Do you like to turn your kingdom into glorious days? Prepare your strategy, set up your armies, expand your borders! Battle warriors and create invincible alliances from all over the world!

Download on Google Play
Download on Appstore

Joygame

Turkey’s greatest digital entertainment  platform, Joygame has been serving for more than 30 million gamers since 2009. With more than 50 local and global awards, Joygame brings digital entertainment to you.

www.joygame.com

Wolfteam

Turkey’s leader MMOFPS game with 22 million players and 1.291.762 clans, Wolfteam, awaits gamers with 100% Turkish content, offered by Joygame

www.joygame.com/wolfteam

Goley

Goley, developed by Joygame and Netmarble Games for football fans in Turkey, is the first MMO football game in Turkey with 100% Turkish content and Turkish commentary support. The online and free-to-play football game is the first choice for those who want to experience football in digital environment, offered by Joygame.

www.joygame.com/goley

BUFF

The definition of BUFF is not too difficult. If you are in the game world as a player, game developer or publisher, BUFF is something that all of us know. We can define BUFF as all the magic you can use to empower your character(s) in different aspects.

Now, BUFF is a new door coming out of the games and opening to the game world. This door provides the opportunity to reach larger audiences if you are a global publisher or plan to be one. If you are looking for a new payment channel, BUFF enables you to access to all payment channels. The meeting point of the players looking for different games, BUFF brings you together with your target audience and creates the connection with them.

If you are an ordinary player and you don’t know what to play, you can take advantage of services such as faster download, accessing a wide variety of genres, game suggestions by telling what kind of game you want.

Let’s assume you are a professional player and you want to follow the gaming world. But, as we all know, your demand is not an ordinary game. At this point, BUFF offers you what you want. Countless mobile, PC and browser-based titles from hundreds of developers are at your service with BUFF.

BUFF is a system which gives you the power, skill and speed you need in the gaming world. You don’t need anything but BUFF to download a game in the BUFF catalog. Just pick the game and start downloading.

It is valuable for us to provide the most accurate and fastest communication between the gamer and the game.  Now, click and take part in this privileged world.

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011

Gamer’s Qube

Gamer’s Qube

Netmarble EMEA ve erken aşama teknoloji girişimlerini hızla büyüyen başarılı şirketlere dönüştürmek için gerekli yatırım, strateji ve iş geliştirme desteği sunan StartersHub işbirliğiyle, mobil oyun geliştirmede Türkiye’yi oyun dünyasının sayılı merkezlerinden biri haline getirmeyi hedefleyen, mobil oyun geliştiricileri hızlandırma programı Gamer’s Qube, Mayıs 2018 tarihinde hayata geçti.

StartersHub işbirliğiyle, program kapsamında mobil oyun geliştiricileri için eğitimler ve atölye çalışmaları düzenleniyor, mentorluk hizmetleri veriliyor ve ekiplere finansman desteği sağlanıyor.

Toplam 350 bin dolar yatırım desteği

Gamer’s Qube, halihazırda mobil oyununu geliştirmiş, hatta yayınlamış oyun geliştirme ekiplerine açık bir program. Programa başvurmak için en az iki kişiden oluşan bir ekibe sahip olmak gerekiyor. Netmarble EMEA tarafından yapılacak ön elemeyi geçen 25 oyun geliştirme ekibi arasından 5 tanesi Netmarble’ın profesyonel mentorları tarafından seçilecek. Bu ekipler programa katılma hakkı kazanacak. Programa katılan her ekibe 70 bin dolar Dolar, toplamda ise 350 bin dolar yatırım desteği verilecek.

Gamer’s Qube’a katılan ekipler bir yıl boyunca Netmarble’ın mobil oyun profesyonellerinden eğitim alacak. Türkiye ve EMEA bölgesindeki 300’den fazla mentora ulaşacak. Oyun testleri ve haftalık pratiklerle projelerinin kalitesini ve mobil oyun geliştirme becerilerini artırma fırsatı yakalayacak. Ayrıca seçilen mobil oyunlar, dünyanın en büyük oyun yayıncılarından biri olan Netmarble EMEA tarafından yayınlanma imkanı bulacak.

Gamer’s Qube ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için https://www.gamersqube.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gamer’s Qube

Gamer’s Qube

Netmarble EMEA and StartersHub, the firm that provides the needed investment, strategies and business development to make first stage technology initiatives fast-growing, successful companies, collaborated and launched Gamer’s Qube, the program to make game developers faster and make Turkey a distinguished mobile game development center in May 2018.

With the StartersHub colloboration, the program includes classes and workshops, mentoring and giving the teams financial support for mobile game developers.

A total of 350 K investment support

Gamer’s Qube is an open to previously mobile game developed, even published game development teams program. To apply, you must have a team of at least 2 people. Between the 25 game development teams who will pass Netmarble EMEA’s test, 5 of them will be picked by Netmarble EMEA’s Professional mentors. These teams will acquire the right to participate in the program. Every participating team will get 70 K dollars, which will make a total of 250 K dollars investment support.

The teams participating in Gamer’s Qube will receive lessons from Netmarble’s mobile gaming professionals for a year. They will access more than 300 mentors from Turkey and EMEA region. They will do gaming tests and weekly practices and get a chance to increase their projects’ quality and their game development skills. Also, games which will get picked  will have chance to get published by world’s one of the biggest game publishers, Netmarble EMEA.

Please visit https://www.gamersqube.com/ for detailed information and applying to the program.

Netmarble Corporation, today announced several updates to the popular massive multiplayer online role playing game (MMORPG), Lineage 2: Revolution, including second class transfers part 1, the highly anticipated collaboration feature, and the additional updates [...]

By | September 14th, 2018|Categories: Genel|0 Comments

Netmarble Corp., the fastest growing mobile games company worldwide, today unveiled four new mash-up Super Heroes for its action RPG game for mobile devices, MARVEL Future Fight. Featuring new Super Heroes from Marvel’s latest [...]

By | September 14th, 2018|Categories: Genel|0 Comments

Netmarble Corp., the fastest-growing mobile game company worldwide, today launched a major update for its hit mobile role-playing game Knights Chronicle introducing new costume contents and new characters. The new Costume feature will allow [...]

By | September 12th, 2018|Categories: Genel|0 Comments

LOS ANGELES – August 31, 2018 - Netmarble Corporation, the fastest-growing mobile game company worldwide, launched an update for its hit mobile MMORPG, Lineage 2: Revolution (http://l2.netmarble.com/), introducing an all-new surprise collaboration event with [...]

By | September 4th, 2018|Categories: Genel|0 Comments

Paramanya, the favourite mobile game of Turkish players, adds a new map in its latest update dated September 20, 2017. In the new map Toy Land, the players will experience the joy of obtaining [...]

By | September 20th, 2017|Categories: Genel|0 Comments

This offensive hero boasts speasmanship Netmarble updated Step Up Summon, marking Karl Heron’s debut To hold event in celebration of the newest update to the game Netmarble Games today announced that its mobile RPG [...]

By | August 31st, 2017|Categories: Genel|0 Comments

Netmarble Games Corp., the fastest-growing mobile game company in Asia, today announced that its mobile board game Disney Magical Dice: The Enchanted Board Game, is now available globally in 155 countries, including the U.S.   [...]

By | August 25th, 2017|Categories: Genel|0 Comments

Awakened Feng Yan, Remake of Diaochan are specialized to daily dungeon To improve raid and enhance players convenience To hold event in celebration of the newest update to the game Netmarble Games today announced that [...]

By | August 19th, 2017|Categories: Genel|0 Comments

Netmarble Games Corp., the fastest-growing mobile game company in Asia, today announced the Prequel update to the real time mobile PvP Star Wars™: Force Arena, adding 16 new popular characters. Yoda, Anakin Skywalker, Darth Maul [...]

By | August 19th, 2017|Categories: Genel|0 Comments

Netmarble Games Corp., the fastest-growing mobile game company in Asia, today released a new update for its hit mobile title MARVEL Future Fight that includes three new characters: SPIDER-MAN 2099, ABSORBING MAN and TITANIA. In [...]

By | August 9th, 2017|Categories: Genel|0 Comments

Special hero Ryan has compelling power skills Players can raise efficiency by teaming up dark mage Velika with magical type allies Netmarble to hold gift box event and reward for free Netmarble Games today announced [...]

By | August 3rd, 2017|Categories: Genel|0 Comments

Added new PvE items called Revolutionaries items Introduced Item Synthesis system that can create special gears Netmarble will give away hot items to players who log in by Aug. 31 Netmarble Games today announced that [...]

By | July 20th, 2017|Categories: Genel|0 Comments

Netmarble Corporation, today announced several updates to the popular massive multiplayer online role playing game (MMORPG), Lineage 2: Revolution, including second class transfers part 1, the highly anticipated collaboration feature, and the additional updates [...]

September 14th, 2018|

Netmarble Corp., the fastest growing mobile games company worldwide, today unveiled four new mash-up Super Heroes for its action RPG game for mobile devices, MARVEL Future Fight. Featuring new Super Heroes from Marvel’s latest [...]

September 14th, 2018|

Netmarble Corp., the fastest-growing mobile game company worldwide, today launched a major update for its hit mobile role-playing game Knights Chronicle introducing new costume contents and new characters. The new Costume feature will allow [...]

September 12th, 2018|

LOS ANGELES – August 31, 2018 - Netmarble Corporation, the fastest-growing mobile game company worldwide, launched an update for its hit mobile MMORPG, Lineage 2: Revolution (http://l2.netmarble.com/), introducing an all-new surprise collaboration event with [...]

September 4th, 2018|

Paramanya, the favourite mobile game of Turkish players, adds a new map in its latest update dated September 20, 2017. In the new map Toy Land, the players will experience the joy of obtaining [...]

September 20th, 2017|

This offensive hero boasts speasmanship Netmarble updated Step Up Summon, marking Karl Heron’s debut To hold event in celebration of the newest update to the game Netmarble Games today announced that its mobile RPG [...]

August 31st, 2017|

Netmarble Games Corp., the fastest-growing mobile game company in Asia, today announced that its mobile board game Disney Magical Dice: The Enchanted Board Game, is now available globally in 155 countries, including the U.S.   [...]

August 25th, 2017|

Awakened Feng Yan, Remake of Diaochan are specialized to daily dungeon To improve raid and enhance players convenience To hold event in celebration of the newest update to the game Netmarble Games today announced that [...]

August 19th, 2017|

Netmarble Games Corp., the fastest-growing mobile game company in Asia, today announced the Prequel update to the real time mobile PvP Star Wars™: Force Arena, adding 16 new popular characters. Yoda, Anakin Skywalker, Darth Maul [...]

August 19th, 2017|

Netmarble Games Corp., the fastest-growing mobile game company in Asia, today released a new update for its hit mobile title MARVEL Future Fight that includes three new characters: SPIDER-MAN 2099, ABSORBING MAN and TITANIA. In [...]

August 9th, 2017|

Special hero Ryan has compelling power skills Players can raise efficiency by teaming up dark mage Velika with magical type allies Netmarble to hold gift box event and reward for free Netmarble Games today announced [...]

August 3rd, 2017|

Added new PvE items called Revolutionaries items Introduced Item Synthesis system that can create special gears Netmarble will give away hot items to players who log in by Aug. 31 Netmarble Games today announced that [...]

July 20th, 2017|

Netmarble Games Corp., the fastest-growing mobile game company in Asia, today announced that its mobile RPG Seven Knights introduced ‘Roro’ as a new special hero in the game. Roro is a magical hero which was [...]

July 6th, 2017|

The fastest-growing mobile game company in Asia, Netmarble Games Corp., introduced six new Super Villains into its hit action role-playing game MARVEL Future Fight: Sandman, Lizard, Kraven the Hunter, Rhino, Mysterio, and Vulture! The new [...]

July 6th, 2017|

Netmarble Games Corp., the fastest-growing mobile game company in Asia, today announced that it has positioned at least one game within the Top 5 grossing chart in 77 countries around the world as of July [...]

July 5th, 2017|
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Mobil Oyunlar
Mobile Games
Mobil Oyunlar
PC Games
Mobile Games
Web Based Games
Mobil Oyunlar

Wolfteam

Developer: Softnyx Publisher: Joygame Distribution: Softnyx Type: MMOFPS

Goley

Developer: Anipark Publisher: Netmarble & Joygame Distribution: Netmarble & Joygame Type: MMO Football

MStar

Developer: Nurien Publisher: Joygame Distribution: Joygame Type: MMO Dance

Rakion

Developer: Softnyx Publisher: Joygame Distribution: Softnyx Type: MMO Action

Mobile Games

Wolfteam

Developer: Softnyx Publisher: Joygame Distribution: Softnyx Type: MMOFPS

Goley

Developer: Anipark Publisher: Netmarble & Joygame Distribution: Netmarble & Joygame Type: MMO Football

MStar

Developer: Nurien Publisher: Joygame Distribution: Joygame Type: MMO Dance

Rakion

Developer: Softnyx Publisher: Joygame Distribution: Softnyx Type: MMO Action

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2016
2015
2014
2013
2012
2011

Yazılım Geliştirme

IT Development ekibi olarak aşağıdaki hizmetleri vermekteyiz:

• Oyun ve özel ürünlerin web sitelerinin geliştirilmesi,
• Sosyal medya platformları ile entegre uygulamalar hazırlanması,
• Oyunlar ve uygulamalar için API ve SDK hizmetleri,
• Masaüstü uygulamaları,
• IT Danışmanlık ve Ar-Ge

Software Development

As the IT Development Team, we provide the services below:

  • The development of the websites of the games and the special products,
  • Preparing applications integrated with social media platforms,
  • API and SDK services for the games,
  • Desktop applications,
  • IT Consultancy and Research& Development

Sosyal Medya Yönetimi

Marka bilinirliğini yaratmak, müşteri ilişkilerini geliştirmek, tanıtım, promosyonel aksiyonları almak, pazar araştırması yapmak olan Sosyal Medya Departmanı, Netmarble Turkey’in  milyonlarca üyesini bugün değişik  alt markalarının tüm mecralarında ağırlamakta, sosyal ağlar üzerinden onlara en günceli ve güzeli sunmakta, dinamik, enerjik, yaratıcı kadrosu ile en iyi ve en yeniyi onlar için  takip etmekte ve sunmaktadır.

Netmarble Turkey markasının sosyal medya iletişimi ve sosyal medya pazarlaması alanlarındaki başarılı çalışmalarını Sosyal Medya Departmanı yönetmektedir.

Social Media Management

Brand recognition, developing the customer relations, making promotions and market research are the main duties and aims of the Social Media Department.  It hosts the millions of members of Netmarble EMEA at the different platforms of different sub brands. Its dynamic, energetic and creative team searches for the best and serves it to its members. The successful social media communications and social media marketing applications of Netmarble EMEA brand are managed by Social Media Department.

QA/Kalite Kontrol

QA Departmanı tecrübeli ekibiyle Mobil, Web, PC oyun ve uygulama testleri yapmaktadır. 2009 yılından beri çalışmalarını sürdüren ekip tecrübesini oyunların kalitesini güvence altına almak amacıyla kullanmaktadır.

Vermiş olduğumuz test destekleri;

Fonksiyonel Test
Test edilen yazılımın genel işleyişinin, tüm fonksiyonlarının gözlemlendiği test türüdür.

Uyumluluk Testi
Test edilen yazılımın farklı donanım ve işletim sistemleri altında belirli bir standartta çalışıp çalışmadığının kontrol edildiği test türüdür.

Ağ Testi
Test edilen yazılımın farklı ağ koşulları altında özelliklerinin doğru çalışıp çalışmadığının kontrol edildiği ve performansının gözlemlendiği test türüdür.

Oynanabilirlik Testi
Oyunun test yönergelerinden (Test Case) bağımsız olarak oynandığı ve genel gözlem yapılarak, herhangi bir anormallik olup olmadığının incelendiği test türüdür.

Lokalizasyon Testi
Yapılan çeviri ve lokalizasyon çalışmalarının doğruluğunun, oyuna uygunluğunun ve düzgün çalışıp çalışmadıklarının kontrol edildiği test türüdür.

Versiyon Kabul Testi
Test sürecine başlamadan önce olası büyük sorunların tespit edilmesi için yapılan ön test çalışmasıdır.

Geriye Yönelik Test
Önceki versiyonların testlerinde karşılaşılan ve bildirilen hataların düzeltilip düzeltilmediğinin kontrol edildiği test türüdür. Bu test türünde en dikkat edilmesi gereken nokta, bir hata düzeltilirken başka bir fonksiyonun bozulmadığından emin olunmasıdır.

QA/Quality Control

With its experienced team, QA department makes the game and application tests. The team continuing its works since 2009, uses its experience to guarantee the quality of the games.

Provided Test Supports

Functional Test: It is the test type in which the functions of the tested software are observed.
Compatibility Test: It is the test type in which the software is controlled whether it works under different hardware and operating system in a defined standard.

Network Test: It is the test type in which the software in tested in different network conditions in order to understand whether its features work properly or not and its performance is observed.

Playability Test: It is test type in which the game is played and observed independently from the test case and whether there is a problem or not is understood.

Localization Test: It is the test type in which the translation and localization studies of the game are confirmed. The translations are controlled whether they are suitable for the game or not.

Version Acceptance Test: It is the preliminary test made to detect the big problems before starting to the test process.

Retrospective Test: It is made to control whether the problems detected in the previous test are fixed or not.
In this test, the most important thing is to ensure while fixing a problem, another function is not broken down.

Partnerlerimiz

Netmarble Games

Yayıncılık, Film, Müzik, Performans, Oyun içeriği ve Platform Servisleri aracılığıyla, Global Media Group Netmarble! Netmarble en iyi ve en yeni ayrıcalığı ile yeniden bir ruh olarak doğuyor. Netmarble Asya’nın popüler kültürünün küreselleşmesini yönetir. Kore’nin en popüler oyun portalı Netmarble aracılığı ile ‘MaguMagu’ dahil 70’den fazla oyun sunuyor, Netmarble 35,000,00’den fazla üyesine online oyun servisi sağlamaktadır. Kore’nin ilk online oyun yayıncılık firması olarak Netmarble, oyunlarını dünya çapında 20’den fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Anipark

Anipark, 2000 yılında Kore’de kurulmuş bir oyun firmasıdır. “The Dream Provider” sloganını ilke edinmiş olan Anipark stüdyosu, birden fazla platformda, üst düzey kalitede oyunlar geliştirmesiyle tanınmaktadır.

Kullanıcının ihtiyaçlarını her şeyden üstte tutan Anipark çalışanları, sadece en iyi fikirleri oyunlarına yansıtmasıyla dikkat çekmektedir. Kore’nin en çok oynanan Baseball oyunu MaguMagu ve Türkiye’nin en çok oynanan futbol oyunlarından biri olan Goley’in yanında farklı zevkler için geliştirdikleri diğer oyunları da portföyleri arasındadır.

Kylin Games

Kylin Games, Çin’in Pekin kentinde 7 Temmuz 2007’de kurulmuş lider konumda bir oyun geliştiricisi ve işletmecisidir. Öncelikli olarak online oyun ve özel oyun motorları geliştirme platformlarına dayalı yol izler. Güçlü teknoloji ve yaratıcı oyun tasarım yetenekleri, hem de online oyun pazarında geniş bilgi ve deneyimlerine bağlı olarak, başarıyla oyuncuların tercihlerini ve pazar eğilimleri karşılamak için tasarlanmış popüler online oyun tanıtmak için çalışır.

Nurien

Nurien, Kore’nin en iyi oyunlarını üretmek için çalışan lider oyun firmalarındandır. Nurien’in etik anlayışına göre en iyi oyun sadece eğlence sağlamaz, aynı zamanda oyun üreticileri ve oyuncuları bir araya getirir. Nurien, oyuncular için hem internet üzerinde, hem de mobil ortamda kolay ulaşılabilir bir platform oluşturmak için tüm olanaklarıyla çalışmakta, ve Nurien tüm çalışanlarını yaratıcılıklarını geliştirmeleri ve yepyeni eğlence sistemleri oluşturmaları için desteklemektedir.

G+ Games

2011 yılında kurulan G Plus Games, 20’nin üzerinde geliştiricisi ile birlikte tüm deneyimlerini RIP: Final Bullet’a aktarmaktadır. Birçok başarılı MMOFPS oyun projelerinde çalışmış olan geliştiricilerinin sektördeki ortalama deneyimleri 10 yılın üzerindedir.

N2 Play Studio

N2 Play, 2011 senesinde kurulmuş dünyanın en iyi sosyal oyun stüdyosudur. Firma, mobil ve online sosyal oyunları geliştirme üzerine uzmanlaşmıştır.

N2Play’in vizyonu dünya çapında geliştirdiği tüm oyunlar ile oyun severleri her zaman ve her yerde eğlendirmektir. Firma 2011 senesinde kuruluşundan sonra Netmarble’ın bünyesi altına girmiştir. Çıkardıkları ilk başarılı oyun Go & Go TV’dir. 2012 yılında en başarılı oyunları Modoo Marble piyasaya çıkmıştır.

Modoo Marble, 2013 senesinde Tayland’da en başarılı online oyun seçilmiş ödüllü bir oyundur. 2013 senesinde oyunun mobil versiyonu da yayınlanmaya başlanmış, 2014 senesinde oyun global piyasaya açılmıştır.

Oasis Games

Oasis Games Limited 2011 yılında Hong Kong’da kurulmuştur. Firma kendilerini; uluslararası online oyun işletmesi ve distribütörü olarak tanımlamaktadır. Ürün dizisinde çeşitli oyun kategorileri, mobil oyunları içermektedir. Çok uluslu ve çok dilli oyun dünyası yaratmak şirketin amaçlarından biridir.

Looki Publishing

2005 yılında kurulan Looki grubu, şuanda yaklaşık 50 ülkede yayın yapan dünyaca ünlü çok sayıda oyunu ve milyonlarca oyuncusuyla geniş bir portföye sahip bir yayıncıdır.

Looki, Free to Play kategorisinde Premium birçok oyun barındırırken aynı zamanda oyun piyasasındaki uzun bir geçmişin getirdiği tecrübe ile oyuncuları için yüksek kaliteli destek ve topluluk yönetimi de sunuyor.

Bigpoint

Şirketin amacı; bir tarayıcıda etkileyici bir grafik ile eğlenceli ve sanal oyun dünyası yaratmak. İnsanların gezegen üzerinde arkadaşları ile oyun oynayabildikleri ve kendilerini ifade edebildikleri oyun platformu geliştirmek istemektedir. Bigpoint.com 2.0 bir web ve 340 milyondan fazla oyuncunun bulunduğu bir topluluktur.

Maius Games

Maius Games Ağustos 2008’de kurulmuş olup; aralarında SUN, FR-Online, Lineage, Kingdom Under Fire ve Aion’un bulunduğu birçok konsol ve çevrimiçi oyunuyla tanınmaktadır. Netmarble’ın stratejik ortağı olan Maius Games’in adı Latince Gelişim Tanrıçası anlamına gelen “MAIA” kelimesinden gelmektedir.

Coca-Cola

Coca-Cola Şirketi, 200’ü aşkın ülkede, 3.500’den fazla ürün çeşidi ile dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketidir. Merkezi Atlanta’da bulunan şirketin başkanlığını ve CEO’luğunu Muhtar Kent yürütmektedir. Coca-Cola’nın beş coğrafi grubundan biri olan Avrasya ve Afrika Grubu’nun merkezi Türkiye’de bulunmaktadır. Rusya, Kafkaslar, Orta Asya, Orta Doğu bölgesi ile Afrika kıtasında bulunan 84 ülkedeki faaliyetlerini İstanbul’daki merkez ofisten yönetmektedir.

Turkcell

Türkiye’de GSM temelli mobil iletişim, Şubat 1994’te Turkcell’in hizmete girmesiyle başladı. 27 Nisan 1998’de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısını da artırarak gelişimini sürdürdü.

Fanta

Online oyun firması Joygame Fanta ile yeni bir proje için el şıkıştı. Joygame’in müziğiyle, dansıyla ve eğlencesiyle dikkat çeken oyunu MStar, Fanta ile eğlence dolu anlara imza atıyor. Proje kapsamında Fanta’ya özel şarkı ve turnuvaları Mstar oyununa entegre eden Joygame, oyuncuları Fanta şarkısı ile eğlendirip dans ettirmeyi hedefliyor.Türkiye’de yüzde 75’lik pazar payıyla lider online oyun firması Joygame, tüm dünyada MMO* Dance kategorisindeki en iyi oyunlardan biri olan MStar oyunu içinde Fanta’ya özel turnuvalar düzenliyor. Joygame, turnuvaya katılan MStar oyuncularına oyun içi hem değerli hediyeler kazandırıyor hem de farklı bir deneyim yaşatıyor.

MStar – Fanta işbirliği kapsamında Joygame, oyuncuları heyecanlandıracak oyun içi yenilikleriyle dikkat çekiyor. Fanta’ya özel şarkı ile eğlenip dans ederek puan kazanacak Mstar oyuncularını, büyüleyici Fanta haritası, Fanta markası altında birçok farklı kıyafet ve aksesuar, Fanta ev ve bahçe dekorasyon eşyaları, enerji içecekleri gibi birçok yenilik bekliyor.

Yenilenen web sitesinde hediye kutusundan çıkacak bir sürü sürpriz Fanta hediyesiyle oyuncularının yüzünü güldürüyor. 13 Ağustos’ta başlayacak olan proje ile MStar’ın eğlenceli, Fanta’nın renkli dünyasında kaybolacak, dansın, müziğin, modanın, aşkın ve eğlencenin tadını çıkaracaksınız!
Proje kapsamında yenilenen web sitesiyle online dans ve sosyal arkadaşlık oyunu MStar, oyuncularını eğlenceli Fanta hediyeleri ile buluşturuyor. Siz de, 13 Ağustos’ta başlayacak olan proje ile birbirinden değerli sürpriz hediyelerin sahibi olabilirsiniz.

*MMO (Massive Multiplayer Online / çoklu oyunculu çevrim içi oyun)

Perdigital

“Perdigital” Dijital Eğlence Platformu ( Online Oyun, Mobil Oyun ve PC Oyunları), üyelik, dijital bilet, eğitim ve dijital kanalla satılabilecek dijital her türlü kod satışı ve dağıtımını yapan bir online platformudur. Farklı birçok ödeme kanallarını sisteme entegre ederek, kullanıcıları ve bayileri için online alışverişi kolaylaştıran, yeni nesil, pratik ve güvenli ödeme seçenekleri ile dijital dünyanın parçası olmuş ve bu platformlardan alışveriş yapan tüm müşterilerine alışveriş kolaylığı sağlamayı amaç edinmiştir. 4000’in üzerinde sahip olduğu internet Kafe ağı, fiziksel ve online dağıtım kanalları ile özellikle Online Oyun sektörüne katma değer sağlayarak, güçlü saha ekibiyle birlikte bu sektöre canlılık katmaktadır. Perdigital; en çok dijital içeriğine sahip, güvenilir ve yenilikçi uygulamaları ile Türkiye’nin en prestijli dijital kod dağıtıcısı olarak kendini konumlandırmıştır.

Ininal

EKART, MasterCard, ING Bankası ve Provus Bilişim Hizmetleri ile ortak geliştirilen ininal Kart Projesi, Türkiye çapında bulunan parekende noktalarında satılan ilk ön-ödemeli kart olma özelliği taşımaktadır.Ön ödemeli ininal kart, bankacılık sistemi dışında kalan ve kredi kartı ile Internet üzerinden alışveriş yapamayan ya da yapmaya çekinen kullanıcılara güvenli alışveriş yapabilme imkanı sunmaktadır. İninal, Türkiye’nin yeni nesil ön ödemeli alışveriş kart markasıdır.

Line

Türkiye’nin online oyun markası Joygame, işbirliklerine bir yenisini daha ekledi. Türkiye pazarına sıkı bir giriş yapan dünyanın en popüler chat uygulamalarından Line ile yeni bir işbirliğine imza atan Joygame, oyuncularına yepyeni sürprizler sunuyor.

Line ve Joygame yeni bir partnerlik için kolları sıvadı. Türkiye’nin en büyük dijital eğlence ve oyun merkezi Joygame ile Türkiye pazarına sıkı bir giriş yapan dünyanın en popüler chat programlarından Line, tüm oyun severler için güzel ve yenilikçi bir iş birlikteliğine imza atıyor.

Line üzerinde Goley ve Wolfteam adında ilk resmi oyun hesaplarını açan Joygame, bu resmi hesaplar üzerinden oyunculara birbirinden farklı yenilikler sunarken aynı zamanda oyunculara Line ile çeşitli sürprizler dağıtıyor.

Sadece bu hesaplara özel etkinlikler, haber akışları, hediye dağıtımları, sohbet anları gibi eğlenceli içerikler dışında ilerleyen dönemde oyunlara yönelik temalar ve stickerlar da Joygame ve Line tarafından oyun severlerin hizmetine sunulacak.

Crunchroll

Crunchyroll, Japon anime ve Asya bölgesinin önde lider firmasıdır. Crunchyroll çoğunluk sermayesi Chernin Group, LLC (TCG), Peter Chernin tarafından 2010 yılında kurulan bağımsız medya holdingidir. Crunchyroll San Francisco, Los Angeles ve Tokyo’da ofisleri vardır ve Japon Animasyonlar Derneği (AJA) üyesidir.

Spectrum Medya

Karnaval eğlence platformu, geleneksel yayın araçları ve her yerden ulaşılabilen dijital platformlar aracılığıyla, gençlik odaklı içerikler yaratan yeni nesil medya ve eğlence şirketidir. Alanında küratör, yüksek kaliteli orijinal programlar yaratan, lider, yenilikçi, karasal ve dijital mecralarda yer alan bir yayıncıdır.Karnaval; Türkiye’nin en saygın radyo markaları Süper FM, Metro FM, Joy Türk ve Joy FM ile FM bandı üzerinde, 40’dan fazla şehirde yayındadır. Türkiye’deki radyo dinleyicilerinin %17’sine ulaşmaktadır. Karnaval karasal yayın ağı ile, Türkiye radyo piyasasında sahip olduğu yüksek erişim ve yayın türü çeşitliliği sayesinde alanında lider konumdadır

Our Partners

Netmarble Games

Global Media Group provides publishing, film, music, game content and platform services to the users. Netmarble reflects the popular culture of Asia. Netmarble is the most popular game portal in Korea. The company is the publisher of more than 70 games including “MaguMagu”. Netmarble provides online game services more than 35 million members. Korea’s first online game publishing firm, Netmarble exports its games to more than 20 countries around the world.

Anipark

Anipark, founded in Korea in 2000, is a game company. Their motto is: “The Dream Provider”. Anipark is known for their high quality games in various platforms.
Thinking of their customers as the most important thing, Anipark workers gathers attention via their reflection of only the best ideas into their games. As well as Korea’s most famous baseball game MaguMagu and one of the most played football games in Turkey, Goley, they also develop different games for different audiences.

Softnyx

Softnyx is the first firm that entered to Center and South Amerika markets. The firm is the leader since it entered into the market and have had many successful projects globally and locally. Softnyx has important online games such as Gunbound, Rakion and Wolfteam.

Kylin Games

Kylin Games was founded in Peking, China in July, 7th 2007. It is a leader game developer and publishing company in the Chinese market. Its prior objective is to develop online game and private game motors. Having powerful technology and creative game development team, the company works in order to promote online games that will meet the preferences and the market tendencies of the players.

Nurien

Nurien is one of leading game companies, which has made an effort to produce best games.According to Nurien’s idea of ethics, the best game is the service that developers and gamers are able to share their feelings from, and it’s beyond just fun. Nurien has done the best to establish an integrated platform which is easily accessible to their own game data in web/mobile environment as well as online games. All employees in Nurien have sought their passion and worked hard with their creativity. And Nurien has supported employees by offering a good environment and a proper compensation system.edir.

G+ Games

Founded in 2011, G Plus Games puts all of its experiences in RIP: Final Bullet together with its more than 20 employees. The developers who worked in many successful MMOFPS game projects has averagely 10 years of experience in the sector.

N2 Play Studio

N2 Play, founded in 2011, is the world’s best social game studio. The company specializes in developing mobile and online social games.

N2Play’s vision is to entertain the players every time and everywhere with the worldclass games it developed. After its foundation in 2011, the firm became a part of Netmarble. Their first successful released game is Go&Go TV. They released their most successful game Modoo Marble in 2012.

Modoo Marble was chosen as the best online game in Taiwan in 2013. The mobile version of the game is also released and the game opened to the global market.

Oasis Games

Oasis Games was founded in Hong Kong in 2011. Oasis promotes itself as an international online game company and distributor. It has several game types and mobile games. Creating a multinational and multilingual game world is one of the objectives of the company.

Looki Publishing

Established in 2005, the Looki group is a publisher company that has a large porfolio with its famous games published in almost 50 countries and millions of players.
Looki has many premium games in  Free to Play category. At the same time, it also provides high quality support and community management services for the players with the experience of a long time in the game sector.

Bigpoint

The objective of the company to gain browser games with high quality graphics to the game world. The main objective is to develop a game platform where people play games with their friends and express themselves. In addition to be a website, Bigpoint.com is a community with more than 340 million players..

Maius Games

Maius Games Co.Ltd was established in August 2008, and is widely known for its many other consoles and online games such as SUN, FR-Online, Lineage, Kingdom Under Fire and Aion. The strategic partner of Netmarble, Maius Games’ name xomes from Latin Development Goddess “MAIA.”

Coca-Cola

Coca-Cola Company is the biggest soft drink company around the world in more than 200 countries with more than 3500 products. The president and the CEO of the company whose headquarters is in Atlanta is Muhtar Kent.  One of five geographical groups of Coca-Cola- Eurasia and Africa Group’s headquarters is in Turkey. The company leads its activities in 84 countries in Russia, Caucasus, the Middle Asia, the Middle East from this office in Istanbul.

Turkcell

GSM-based mobile communication in Turkey began when Turkcell started its operations in February 1994. Turkcell then signed a 25-year GSM license contract with the Ministry of Transportation on April 27, 1998. Since then, it has continuously increased the variety of its services based on mobile audio and data communication and depending on this, its quality levels and its number of subscribers.

Fanta

Online game company Joygame made an agreement with Fanta on a new project. Joygame’s MStar, which gathers attention with its music, dance and fun is cooperating with Fanta. In this project, integrating a special song, tournaments for Fanta into the game, Joygame aims to provide an entertaining time for the players.
The leader with its %75 market share in Turkey, Joygame plans to entertain the players in its MMO Dance game MStar in Joygame-Fanta cooperation with the special song, charming map, clothes, accessories, house and decorations for garden and energy drinks under the name of Fanta.
*MMO (Massive Multiplayer Online )

Perdigital

“Perdigital” Digital Entertainment Platform (Online Gaming, Mobile, and PC Games) is an online platform which sells and distributes memberships, digital tickets, educative materials and all digital codes that can be sold on an online environment. The platform became a part of the digital world with a next generation, convenient and secure payment method providing an easy online shopping experience for both users and vendors by integrating a great number of different payment methods with the system and it aims to provide ease of shopping to customers within itself. This digital platform brings a new life to the industry together with a strong field team by adding value especially to Online Gaming with over 4.000 internet cafes and physical and online distribution channels. Perdigital positioned itself as the most prestigious digital code distributor in Turkey with reliable and innovative applications containing the highest amount of digital content.

Ininal

Inial Card Project, developed in the cooperation of EKART, Mastercard, ING BANK and Provus Information Services is the first pre-paid card in Turkey, which is sold at retail outlets.

Prepaid inial card provides the safe online shopping for the people who are afraid of making online shopping with credit cards. Inial is the brand of the new generation prepaid shopping card in Turkey.

Line

Joygame has added another company among its partners. Entering the Turkish market in an effective way and one of the most popular chat applications in the world, Line has become the new partner of Joygame.

Joygame opened its first official game accounts on Line, which are for Goley and Wolfteam. With these accounts, Joygame provides several innovations and gives several surprises to the players via Line.

Crunchroll

Crunchyroll  is the leader firm of the Japanese Anime Series and Asia region. It is an independent media holding founded in 2010 by Peter Chernin.  Crunchyroll has offices in San Francisco, Los Angeles and Tokyo. It is also a member of AJA.

Spectrum Medya (2012-2015)

Karnaval Media Group is a diversified new-media company headquartered in Istanbul, Turkey. KMG operates 4 business divisions: Karnaval Radio Networks, Karnaval.com, K Studios, and Karnaval One. Karnaval defines itself as “A Mobile-First, Talent-Led, Technology-Driven Media Company”.

Karnaval Media Group is a portfolio company of Actera Group, the leading private equity fund in Turkey.

Karnaval Radio Networks is the largest commercial radio broadcaster in Turkey, reaching over 11 million listeners via nationwide & regional FM networks; satellite networks (Turksat, Digiturk, D-Smart); and the Karnaval Radyo internet radio platform consisting of web, mobile, tablet, and Smart TV applicationsThe network includes market-leading radio stations Super FM, Metro FM, Joyturk, Joy FM and Virgin Radio, as well as digital stations such as Borusan Klasik, Efkar, and Radio Mydonose.

Online ve Offline Pazarlama

Online Pazarlama

Joygame bünyesinde yer alan ürünlerin dijital ortamda pazarlanması konusunda tecrübeli ekibi ile firmanın kuruluşundan beri online pazarlama hizmeti veren Dijital Pazarlama Departmanı, Sosyal Ağlar  üzerinden hedef kullanıcıya ulaşma, Google Adwords ile arama bazlı reklamcılık ve display reklam modellerinin yönetimi ve analizi,  partner web siteleri ile reklam çalışmalarının yönetilmesi, affiliate pazarlama ile yeni üye kazandırılması gibi çalışmaları başarı ile yürütmektedir.


Offline Pazarlama

Joygame Pazarlama ekibi olarak 2009 yılından beri Türkiye’nin önde gelen markaları ile öncü iş birliktelikleri yapmaktayız. Bu noktada temel misyonumuz markaları, genç ve dinamik oyuncu kitlemiz ile bir araya getirerek hem markayı hem de oyuncularımızı memnun edecek yaratıcı projeler geliştirmektir. Markanızı kitlelere ulaştırmak mı istiyorsunuz? Joygame ekibi,  hızlı ve kaliteden ödün vermeyen, yaratıcı projeleri ile size destek vermeye hazır.

Bizimle [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Online and Offline Marketing

Online Marketing

It is the marketing of the products of Joygame on online platforms. Digital Marketing Team has provided online marketing services with all their talent since the opening of the company. The team works on the subjects of reaching the users on social platforms, search advertising via Google Adwords and management and analysis of the display ads model. The management of advertising process with the partner websites, gaining new members with affiliate marketing are some of the successful studies of them.

Offline Marketing

Joygame offline marketing team has been working with important brands of Turkey since 2009. At this point, our main mission is to develop projects that will satsfy both the players and the brands by bringing the brands ands young &dynamic players together. Do you wnat your brand to reach audiences? Joygame team is ready to support you with fast and high quality projects.

You can contact this e-mail: [email protected]

Ofis Fotoğrafları

Office Photos

2018

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2015

2014

2013

2012

2011

2010

Mobile Game Publishment

Turkey’s first mobile games publisher Joygame, with the partnership of Netmarble works in a planned way. Joygame Mobile is a publisher both in Turkey and MENA. The company makes an important investment on the marketing operations. Mobile game marketing needs important resources. With the awareness of this, Joygame mobile has a good investment portfolio. First of all, Joygame contacts with the game studio. After deciding the right game, the localization process begins.  After that QA tests are started. With the completion of the QA process, the company publishes the game on the defined platform. The next step is the marketing of the game.

Mobil Oyun Yayıncılık

Joygame, Türkiye’nin 1 numaralı oyun yayıncısı olarak Netmarble Kore ortaklığından gelen gücüyle de birlikte hem global hem de yerel oyun stüdyoları ile işbirliği içerisinde yayıncılığını gerçekleştirmektedir. Bu anlamda, Türkiye ve MENA bölgesi yayıncılığı yapmakta olan Joygame Mobil, yayıncılığını yapmakta olduğu tüm bölgeler için pazarlama çalışmaları için ciddi bir yatırım yapmaktadır.

Mobil Oyun Yayıncılık konusu çok geniş ve detaylı bir süreç olmakla beraber pazarlama faaliyetlerinin de doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda Joygame Mobil, hem yayıncılık hem de pazarlama anlamında ciddi bir yatırıma sahiptir ve bu farkındalıkla projelerini yürütmektedir. Joygame olarak yayıncılık aşamasında; ilk adım olarak oyun stüdyosu ile iletişime geçilir, doğru oyuna karar verildikten sonra oyun için Lokalizasyon süreci başlatılır, ardından QA süreci başlatılır. QA süreci tamamlandıktan sonra oyun, belirlenen platformlarda publish edilir. Publishing sürecinden sonraki adım ise oyunun hedef kitleye göre pazarlamasının yapılmasıdır.

Mobile Game Development

Turkey’s first mobile games publisher Joygame, works in a planned way with the partnership of Netmarble.

First of all, the target group is needed to be defined. Who will play this game should be the first question asked in the development process. Its mechanics and concept should be clear. The later steps are graphic design and monetization. After these procedures are completed, the game development process is completed and the game is ready to put in the market.

Mobil Oyun Geliştirme

Türkiye’nin 1 numaralı Mobil Oyun yayıncısı Joygame, gücüne Dünya’nın 1 numaralı oyun firması Netmarble ortaklığıyla güç katan bir şirket olarak mobil oyun geliştirme sürecinde, belli aşamaları planlı şekilde aşağıdaki gibi yürütmektedir;

Öncelikle hedef kitlenin belirlenmesi gerekmektedir. Geliştirilecek olan oyunun kimler tarafından oynanacağı ilk aşamada sorulması gereken ilk sorudur.  İkinci adım ise oyunun ana mekaniklerini ve konseptinin belirlenmesidir. Mekanik ve konseptinin hedef kitleye hitap edecek ve anlaşılır şekilde olması gerekmektedir. Bir sonraki adım ise grafik tasarım ve ardından monetizasyon modelidir. Tüm bu aşamalar doğru şekilde tamamlandıktan sonra oyun geliştirme süreci tamamlanmış olup pazara sunulmaya hazır duruma gelir.

Localization

We make the localization of games, software and websites for the relevant audiences with our experienced translator and editor team. The translation of the game content in English, Korean and Chinese, creating terminology, copywriting, editorial works are the services provided in the Localization Department.

Lokalizasyon

Deneyimli çevirmen ve düzeltmen ekibiyle hedef kitleye yönelik oyun, yazılım, internet sitesi yerelleştirmesi yapmaktayız. İngilizce, Korece ve Çince oyun metinlerinin çevirisi, terimce oluşturma, metin yazarlığı, düzeltmenlik Yerelleştirme Bölümü içerisinde sunulan hizmetlerin bazılarıdır.

Kronoloji

MARKALARIMIZ

Proje Adı Tarih
Joygame 02.10.2009
Joygame Arabic 01.01.2012
Joygame Store 14.06.2012
Joymoby 17.06.2012
JAT 01.10.2012
Jeton Radio 04.10.2012
JoyOtaku 23.04.2013
Joygame Global 28.08.2013
Joygame Sports
TicTacTown

JOYGAME TÜRKİYE

Proje Adı Tarih
Rakion 01.01.2010
Wolfteam 01.01.2010
MStar 10.08.2012
S2: Son Silah 14.08.2012
Cengiz Han 2 11.11.2012
World of Battles 12.12.2012
Battlestar Galactica 01.01.2013
Fantasyrama 01.01.2013
Okey Türk 28.01.2013
Command&Conquer 25.03.2013
LOU 05.04.2013
Legend Online 24.07.2013
AZKŞ 01.10.2013
BOI 25.10.2013
Kara Taht 12.12.2013
Goley 19.12.2013
Fifa Online 13.06.2014
Desert Operations 15.09.2014
Gunbound 01.01.2010
Rising Cities 30.09.2014
Jamia 01.01.2010
Son Destan 02.07.2010
Kehanet 15.10.2011
Zombirock 13.01.2012
Drakensang 23.01.2010
Pirate Storm 01.04.2012
Ice Age 01.07.2012
Hounds: The Last Hope
Lady Popular
Paramanya
Efsane Savaşları

JOYGAME EMEA

Proje Adı Tarih
Wolfteam 15.07.2011
Fantasyrama 15.02.2013
NFS World 22.03.2013
C&C 26.04.2013
LOU 26.04.2013
BFH 31.07.2013
Modoo Marble 04.10.2013
Fifa Online 17.07.2014
Rising Cities 30.09.2014
Hounds: The Last Hope
Lady Popular
Paramanya
Efsane Savaşları

Chronology

BRANDS

Project Name Date
Joygame 02.10.2009
Joygame Arabic 01.01.2012
Joygame Store 14.06.2012
Joymoby 17.06.2012
JAT 01.10.2012
Jeton Radio 04.10.2012
JoyOtaku 23.04.2013
Joygame Global 28.08.2013
Joygame Sports
TicTacTown

JOYGAME TURKEY

Project Name Date
Rakion 01.01.2010
Wolfteam 01.01.2010
MStar 10.08.2012
S2: Son Silah 14.08.2012
Cengiz Han 2 11.11.2012
World of Battles 12.12.2012
Battlestar Galactica 01.01.2013
Fantasyrama 01.01.2013
Okey Türk 28.01.2013
Command&Conquer 25.03.2013
LOU 05.04.2013
Legend Online 24.07.2013
AZKŞ 01.10.2013
BOI 25.10.2013
Kara Taht 12.12.2013
Goley 19.12.2013
Fifa Online 13.06.2014
Desert Operations 15.09.2014
Gunbound 01.01.2010
Rising Cities 30.09.2014
Jamia 01.01.2010
Son Destan 02.07.2010
Kehanet 15.10.2011
Zombirock 13.01.2012
Drakensang 23.01.2010
Pirate Storm 01.04.2012
Ice Age 01.07.2012
Hounds: The Last Hope
Lady Popular
Paramanya
Efsane Savaşları

JOYGAME EMEA

Project Name Date
Wolfteam 15.07.2011
Fantasyrama 15.02.2013
NFS World 22.03.2013
C&C 26.04.2013
LOU 26.04.2013
BFH 31.07.2013
Modoo Marble 04.10.2013
Fifa Online 17.07.2014
Rising Cities 30.09.2014
Hounds: The Last Hope
Lady Popular
Paramanya
Efsane Savaşları

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Kariyer

Türkiye’nin en büyük dijital eğlence platformunda, 30 milyondan fazla oyuncusuyla 2009 yılından bu yana dijital eğlence sektörüne hizmet veren en büyük oyun ve eğlence firması olmaktan gurur duyuyoruz.

Online PC oyunları, web tabanlı oyunlar, Facebook oyunları ve mobil oyunlar dışında, dijital radyo kanalı, anime yayınları, canlı ya da banttan olmak üzere on binlere ulaşan online TV yayınları, offline & online etkinlik ve turnuvalar; bu büyük eğlence diyarının sadece birer parçasıdır.

50’den fazla yerel ve global ödülü ile dijital eğlenceyi ayağınıza kadar getiren bu dünyada siz de yerinizi almak istiyorsanız, CV’nizi [email protected]  adresine gönderebilirsiniz.

Açık Pozisyonlar

Tam Zamanlı (Full-Time)
Netmarble Turkey
Posted 2 months ago
Tam Zamanlı (Full-Time)
Netmarble Turkey
Posted 2 months ago
Tam Zamanlı (Full-Time)
Netmarble Turkey
Posted 2 months ago
Tam Zamanlı (Full-Time)
Netmarble Turkey
Posted 2 months ago
Tam Zamanlı (Full-Time)
Netmarble Turkey
Posted 2 months ago

Career

We are proud to be Turkey’s largest digital entertainment platform and serving with more than 30 million gamers since 2009. Online PC games, web browser games, Facebook games and mobile games as well as digital radio channel (live and recorded), anime broadcasts including reached ten thousand online TV broadcasts, online and offline events and tournaments; they are just parts of this game company.

If you want to take place in this world awarded more than 50 times as local and global, send your CV to [email protected] e-mail address.

İş Modelleri

Tek Bir Üyelik, Tüm Oyunlar : Oyunlarımızı oynamak için gerekli olan tek şey: Geçerli bir e-posta adresi ile portallarımıza üye olmak. Tek üyelik ile tüm oyunlarımızı rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Ücretsiz Oyna: Netmarble Turkey (Joygame ve Hengame) oyunları temel olarak ücretsizdir. Oyuncular bir oyunu oynamak için ücret ödemezler.

Kişisel Geliştirmeler: Eğer oyuncular, eklentileri, oyun içi silah, zırh veya özel içerikleri edinmek isterlerse küçük ücretler ödemek zorundadırlar. Bu ücretler, E-pin, Mobil Ödeme, Click & Buy gibi bir çok yol ile ödenebilir.

Düşük Konfügirasyon Gereksinimi: Portallarımızda seçilen oyunlar düşük konfügirasyon isteyen herkesin rahatlıkla oynayabileceği oyunlardır. Son model bilgisayar modelleri kesinlikle önemli değildir.

Süreklilik: Netmarble Turkey, bir istisna olmaksızın her zaman oyunlarının en modern ve en son versiyonunu oyuncularına sunar. Bir oyunun yeni versiyonu ya da tamamen yeni bir oyun, tüm Netmarble Turkey (Joygame ve Hengame) oyuncuları tarafından ulaşılabilir durumdadır.
Oyun Operasyonları Yönetimi Detayları

Oyun Yayınlama Süreci
Lisanslı Yayıncılık

Geliştirici
Oyun Geliştirme
Teknik Destek

Yayıncı
Yerelleştirme
Barındırma
Pazarlama
Oyun Yönetimi
Topluluk Yönetimi
Kalite Kontrol
Müşteri Destek
Ödeme Çözümleri ve Dağıtım
Ortak Yayıncılık

Geliştirici
Oyun Geliştirme
Teknik Destek
Barındırma

Business Models

One account = All games

To play our games, the only thing you need is a single account with a valid e-mail address. One account is enough to play all the game here.

Play Free: Netmarble EMEA (Joygame and Hengame) games are basically free to play. Our gamers do not pay to play.

Individual Progress: If our gamers want to buy add-ons, in game guns, shields and special content, they can pay small amounts. Payment options are E-pin, Mobile Pay, Click & Buy and others.

Low Configuration Requirement: Games of our portal are selected to be suitable to anyone who wants to play them comfortably. The cutting edge computer models are not essential.

Continuity: Without an exception, Netmarble EMEA always presents the newest version of games.

Game Operation Management Details

Game Publishing Process

·         Licenced Publishing

 

Publisher

·         Localization

·         Hosting

·         Marketing

·         Game Management

·         Community Management

·         Quality Control

·         Customer Support

·         Payment Solutions and Distribution

·         Common Publishing

Developer

·         Game Developing

·         Technical Support

·         Hosting

Publisher

·         Localization

·         Marketing

·         Game Management

·         Community Management

·         Quality Control

·         Customer Support

·         Payment Solutions and Distribution

Career

If you want to join digital entertainment indurstry and interact with millions of gamers, you can send your CV to us with following e-mail address.

[email protected]

Partner

Located in great projects with our company and reach millions of people with collaboration; for detailed information about our company, please use the following e-mail addresses.

[email protected]

Advertisement

Please contact us with following e-mail address for online and offline advertisements, events, localizations, integrations and more deals.

[email protected]

You can notify every issue about our games to our Support Team.

Follow Us

Kariyer

Netmarble Turkey bünyesinde çalışmak ve dijital eğlence sektöründe yer alarak, milyonlarla etkileşim içinde olmak için aşağıdaki mail adresine CV’inizi gönderebilirsiniz.

[email protected]

İş Birliktelikleri

Şirketimiz ile birlikte büyük projelerde yer almak ve iş birlikteliği ile milyonlarca kişiye ulaşmak; şirketimiz hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki mail adresleri ile iletişime geçebilirsiniz.

[email protected]

Reklam

Online ve offline reklam anlaşmaları, entegrasyonlar ve daha fazlası için aşağıdaki mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

[email protected]

Oyunlarımız ile ilgili her konuyu Destek Ekibimize talep açarak bildirebilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Management Team

BARIŞ ÖZİSTEK
Netmarble Turkey
CEO

ARAS ŞENYÜZ
Netmarble Turkey
COO (Chief Operation Officer)

About Us

Netmarble Games Corp. strives to entertain audiences of all ages, and around the world, by providing great mobile gaming experiences. Established in Korea in 2000, Netmarble is the fastest-growing mobile game company in Asia and consistently ranks as a top mobile developer and publisher worldwide. With more than 3,500 employees, Netmarble has been developing and servicing some of the most successful mobile games, including Lineage2 Revolution, MARVEL Future Fight, STAR WARS™: Force Arena, Everybody’s Marble, and Seven Knights.

The largest shareholder to Jam City, a leading casual game developer, and parent company to Kabam, a top global game developer in massively multiplayer free-to-play games, Netmarble has strategic partnerships with CJ E&M Corporation, Asia’s largest entertainment company, Tencent Holdings, Asia’s largest internet company, and NCsoft, a prominent MMO company. More information can be found at www.netmarble.com.

Yönetim Kadrosu

BARIŞ ÖZİSTEK
Netmarble Turkey
CEO

ARAS ŞENYÜZ
Netmarble Turkey
COO (Chief Operation Officer)

Hakkımızda

Netmarble Games Corp. muhteşem bir mobil oyun tecrübesi sunarak dünya çapında her yaştan kitleleri eğlendirmeyi amaçlar. 2000 yılında Kore’de kurulan Netmarble, Asya’daki en hızlı büyüyen mobil oyun şirketidir ve sürekli olarak küresel düzeyde en üst geliştirici ve yayıncılardan biri olarak listelenmektedir.

3.500’in üzerinde çalışanıyla Netmarble, Lineage2 Revolution,  STAR WARS™: Force Arena, MARVEL Future Fight, Seven Knights ve Paramanya’nın aralarında bulunduğu en başarılı mobil oyunlardan bazılarını üretip sunmaktadır. Önde gelen gündelik (casual) oyun geliştiricisi Jam City’nin en büyük ortağı ve ücretsiz MMO oyunların dünya çapında zirvedeki geliştiricilerinden biri olan Kabam’ın ana şirketi olan Netmarble’ın aynı zamanda Asya’nın en büyük eğlence şirketi CJ E&M Corporation, Asya’nın en büyük Internet şirketi Tencent Holding ve lider MMO şirketlerinden NCsoft ile stratejik bir işbirliği vardır. Daha fazla bilgi için www.netmarble.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

News from Netmarble

NETMARBLE RELEASES ‘LINEAGE 2: REVOLUTION’ UPDATES INCLUDING SECOND CLASS TRANSFERS AND ACADEMY CLAN

September 14th, 2018|0 Comments

Netmarble Corporation, today announced several updates to the popular massive multiplayer online role playing game (MMORPG), Lineage 2: Revolution, including second class transfers part 1, [...]

NEW SUPER HEROES WARP INTO MARVEL FUTURE FIGHT

September 14th, 2018|0 Comments

Netmarble Corp., the fastest growing mobile games company worldwide, today unveiled four new mash-up Super Heroes for its action RPG game for mobile devices, MARVEL [...]

NEW HEROES AND COSTUME SYSTEM COME TO KNIGHTS CHRONICLE TODAY

September 12th, 2018|0 Comments

Netmarble Corp., the fastest-growing mobile game company worldwide, today launched a major update for its hit mobile role-playing game Knights Chronicle introducing new costume contents [...]

LINEAGE 2: REVOLUTION LAUNCHES SURPRISE IN-GAME COLLABORATION

September 4th, 2018|0 Comments

LOS ANGELES – August 31, 2018 - Netmarble Corporation, the fastest-growing mobile game company worldwide, launched an update for its hit mobile MMORPG, Lineage 2: [...]

In the new map Toy Land, cranes are the way to victory

September 20th, 2017|0 Comments

Paramanya, the favourite mobile game of Turkish players, adds a new map in its latest update dated September 20, 2017. In the new map Toy [...]

Follow Us

 

Our IESF Certificate

 

Netmarble’dan Haberler

NETMARBLE RELEASES ‘LINEAGE 2: REVOLUTION’ UPDATES INCLUDING SECOND CLASS TRANSFERS AND ACADEMY CLAN

September 14th, 2018|0 Comments

Netmarble Corporation, today announced several updates to the popular massive multiplayer online role playing game (MMORPG), Lineage 2: Revolution, including second class transfers part 1, [...]

NEW SUPER HEROES WARP INTO MARVEL FUTURE FIGHT

September 14th, 2018|0 Comments

Netmarble Corp., the fastest growing mobile games company worldwide, today unveiled four new mash-up Super Heroes for its action RPG game for mobile devices, MARVEL [...]

NEW HEROES AND COSTUME SYSTEM COME TO KNIGHTS CHRONICLE TODAY

September 12th, 2018|0 Comments

Netmarble Corp., the fastest-growing mobile game company worldwide, today launched a major update for its hit mobile role-playing game Knights Chronicle introducing new costume contents [...]

LINEAGE 2: REVOLUTION LAUNCHES SURPRISE IN-GAME COLLABORATION

September 4th, 2018|0 Comments

LOS ANGELES – August 31, 2018 - Netmarble Corporation, the fastest-growing mobile game company worldwide, launched an update for its hit mobile MMORPG, Lineage 2: [...]

In the new map Toy Land, cranes are the way to victory

September 20th, 2017|0 Comments

Paramanya, the favourite mobile game of Turkish players, adds a new map in its latest update dated September 20, 2017. In the new map Toy [...]

Bizi Takip Edin

 

IESF Sertifikamız